Obecny rynek pracy odczuwa spowodowane wieloma czynnikami,  poważne niedobory siły roboczej. Do wystąpienia tego zjawiska przyczyniło się: starzenie się społeczeństwa,  uzależnione od niżu demograficznego, ale również niski poziom bezrobocia, emigracja, dynamiczny wzrost oraz szybki rozwój sektora usług. Jest to sygnał dla pracodawców, aby szczególną uwagę zwrócić na osoby, w których tkwi niewykorzystany potencjał zawodowy, a które ze względów zdrowotnych są nieaktywne zawodowo. Natomiast dla  Urzędu Pracy jest to wyzwanie, aby lokalnych pracodawców wspierać w zatrudnianiu i wykorzystaniu zasobów osób z niepełnosprawnościami. Na takiej współpracy mogą skorzystać wszystkie zainteresowane strony. Pracodawcy zyskując wykwalifikowanych i lojalnych pracowników, a osoby niepełnosprawne uzyskując pomoc w otwarciu się na nowe szanse i co za tym idzie wyzwania, zapewniające im w konsekwencji stabilizację zawodową i niezależność finansową.
            Stąd pomysł na kampanię promującą efektywną współpracę, dotyczącą działań ukierunkowanych na promocję zatrudnienia osób z  niepełnosprawnościami, które Powiatowy Urząd Pracy w Mławie z powodzeniem podejmuje od lat i zamierza zintensyfikować w 2020 roku zwiększając obszar i zasięg działań. Jest jeszcze sporo do zrobienia w kwestii zmiany mentalności, jeżeli chodzi o zatrudnianie  osób z niepełnosprawnościami oraz  o zmianę nastawienia samych zaineresowanych. Potrzeba tu dialogu i wzajemnego określenia swoich potrzeb i wymagań, co będzie możliwe dzięki działaniom Urzędu. Wzorem lat ubiegłych, planujemy organizację szeregu spotkań z pracodawcami, osobami, które chcą pracować a posiadają orzeczony stopień o niepełnosprawności oraz przedstawicielami instytucji pomocowych, zajmującymi się wsparciem osób z niepełnosprawnościami. Przed nami też kolejna edycja warsztatów rozwoju osobistego, które cyklicznie przeprowadzają doradcy zawodowi. Poprzez te działania niwelujemy część przeszkód ograniczających zarówno pracodawców, jak i osoby z niepełnosprawnościami w podjęciu ewentualnej współpracy.  Dostęp do informacji, to w tej chwili najcenniejszy i konieczny warunek do efektywnego  zaistnienia na ryku pracy.
Niechęć przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami najczęściej wynika z braku informacji o chorobach lub z obawy przed przywilejami i uprawnieniami jakie niewątpliwie posiadają. Do tych przywilejów zaliczamy: skrócony czas pracy dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dodatkowe dni urlopu i przerwy w pracy oraz możliwość korzystania m.ni. z turnusów rehabilitacyjnych. Pracodawcy niekiedy boją się bardziej zawiłości związanych z przygotowaniem dokumentacji, którą należy wypełnić w różnych instytucjach  niż  samego zatrudnienia osób  z niepełnosprawnościami.
Jako Urząd chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę przedsiębiorców na korzyści pozafinansowe ale również finansowe, które z pewnością przyczynią się do wzrostu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.
Osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, to pracownik, który często posiada wysokie kwalifikacje. Cechuje go również wysokie zaangażowanie oraz motywacja w pracy, mimo ograniczeń zdrowotnych  Wiele osób niepełnosprawnych kończy dzisiaj uczelnie wyższe i osiąga wysokie kwalifikacje  zawodowe. Są to osoby przygotowane do wykonywania różnych zawodów i do podjęcia różnych stanowisk. Chcą  zarabiać na swoje utrzymanie, płacić podatki i nie być obciążeniem dla swojej rodziny i społeczeństwa.
Z pewnością zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami sprzyja postrzeganiu danego pracodawcy jako tego, który dba o dobre relacje  z otoczeniem, jest wiarygodny, przyjazny.  Pozytywny wizerunek firmy łączy się również z tym, że dana firma daje stabilność zatrudnienia. Pracownicy bez ograniczeń zdrowotnych oraz ci z ograniczeniami mają szanse poznania się oraz pracy z zaangażowaniem na rzecz wspólnego dobra.
Pracodawcy przy  zatrudnianiu  poszukują możliwości zmniejszania kosztów utrzymania pracownika. W związku z powyższym  Urząd będzie  prowadził działania ukierunkowane na dostarczanie informacji oraz możliwości pomocy finansowej.
Na poparcie naszych działań mamy też twarde argumenty czyli konkretne liczby, które pokazują nasze dokonania w omawianej sprawie. I tak w roku  2019, dzięki współpracy z doradcą zawodowym 88 osób bezrobotnych z orzeczonym stopniem o niepełnosprawności  podjęło pracę, w tym  66 osób  pracę krótszą niż 3 miesiące.
Finansowym wsparciem zaś objęto:  5 osób - prace interwencyjne,  4 osoby - roboty publiczne, 1 osoba - w ramach doposażenia stanowiska pracy, 5 osób  rozpoczęło staż, 3 osoby  prace społecznie użyteczne.
Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami  odbywa się również poprzez udział w szkoleniach w celu uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych. W 2019 roku 9 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności ukończyło szkolenia  : 1 osoba – operator wózka jezdniowego uprawnieniami UDT, 1 osoba – operator koparko – ładowarki, 6 osób- doradca klienta w placówce handlowej, 1 osoba – rachunkowość  z certyfikatem samodzielnego księgowego.
Działalność gospodarczą rozpoczęło 5 osób w tym 3 osoby otrzymały środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Zapraszamy pracodawców, osoby z niepełnosprawnościami, w tym nieaktywne zawodowo, które chcą dołączyć do grona osób pracujących, aby  śledzili   informacje  na naszej stronie internetowej dotyczące działań na rzecz wykorzystania potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami.   
Kontakt z doradcami klienta instytucjonalnego po numerem telefonu 23 655 19 96 wew.318 i 319
Kontakt  z doradca zawodowym Jadwigą Han-Wiśniewską pod numerem telefonu 23 655 19 96 wew. 329