Zagadnienia ekonomii społecznej oraz funkcjonowanie spółdzielni socjalnych są obszarem zainteresowań i działań aktywizacji zawodowej realizowanych przez mławski Urząd Pracy-  od 2015 roku przybliżamy osobom bezrobotnym oraz przedstawicielom samorządu terytorialnego możliwości płynące z tworzenia i działania spółdzielni socjalnych, które przyczyniają się do integracji społecznej i zawodowej osób nieaktywnych w tych płaszczyznach życia. Artykuły promujące ekonomię społeczną niejednokrotnie publikowane były również na łamach kwartalnika „Mławski Świat Pracy" oraz na stronie internetowej naszego Urzędu.
     W tym roku postanowiliśmy kontynuować dotychczasowe działania tutejszego Urzędu na płaszczyźnie ekonomii społecznej, związane z promocją spółdzielni socjalnych na terenie powiatu mławskiego. Systematycznie poszukujemy nowych rozwiązań, które pozytywnie wpłynęłyby na lokalny rynek pracy oraz wzbogaciły nasz powiat o różnorodne formy aktywności zawodowo-społecznej mieszkańców. Dzięki naszym dotychczasowym działaniom w ciągu ostatnich 3 lat powstało aż 6 spółdzielni. Są to spółdzielnie wielobranżowe i zajmują się m. in. opieką nad dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi, usługami rehabilitacyjnymi, usługami sprzątającymi oraz pracami wykończeniowymi.
Z naszych doświadczeń wynika, że najważniejsze jest dotarcie do odpowiedniej grupy osób, wśród których można wyłonić potencjalnych założycieli spółdzielni. Mogą to być oczywiście zarejestrowane osoby bezrobotne, ale warto także poszerzyć obszar działania o nowe środowiska. Dlatego też do współpracy zaprosiliśmy koła gospodyń wiejskich działające na terenie naszego powiatu.
     W dniach 21,22 i 25 listopada 2019 r. zorganizowaliśmy spotkania z przedstawicielkami kół gospodyń wiejskich. Tematem spotkań pn. „Spółdzielnia socjalna- czy to możliwe?" była możliwość utworzenia spółdzielni socjalnych osób fizycznych na terenie powiatu mławskiego spośród bezrobotnych kobiet działających właśnie w kołach oraz wszystkich zainteresowanych aktywizacją zawodową i społeczną lokalnej społeczności. Na spotkaniach omawiane były zasady tworzenia spółdzielni socjalnych oraz źródła finansowania takiego przedsięwzięcia i wsparcie Urzędu Pracy w całym procesie tworzenia przedsiębiorstwa społecznego, jakim jest spółdzielnia socjalna. W spotkaniach tych łącznie uczestniczyło 13 przedstawicielek z 7 kół, m.in. ze Szreńska, Dobrogost, Józefowa. Wszystkie uczestniczki wyraziły swoje zainteresowanie ekonomią społeczną, podkreślając, że spółdzielnia socjalna jest ciekawą formą aktywizacji lokalnej społeczności. Zauważyły, że zachętą są również możliwości dofinansowania utworzenia spółdzielni ze środków Urzędu.
Każda z uczestniczek otrzymała do wypełnienia formularz, w którym będzie mogła przedstawić  wstępne deklaracje dotyczące osób zainteresowanych założeniem spółdzielni oraz pomysł na jej działalność. Wypełnione formularze przejmujemy do 16 grudnia br. Na ich podstawie opracujemy  na początku przyszłego roku wniosek o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na utworzenie spółdzielni.  W styczniu 2020 r. planujemy organizację kolejnych spotkań z osobami chętnymi do założenia i prowadzenia spółdzielni, na których poruszać będziemy praktyczne zagadnienia dotyczące m.in. ubiegania się o jednorazowe środki na utworzenie spółdzielni, przyznawane przez tutejszy Urząd.
     Dostęp do tych środków będą mieć również osoby bezrobotne, dlatego też zachęcamy wszystkich Państwa do zgłaszania chęci swojego uczestnictwa w organizowanych przez nas spotkaniach podczas wizyt w naszym Urzędzie. Bliższe informacje otrzymają Państwo u doradców klienta odpowiedzialnych za obsługę osób bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie przy ul. Wyspiańskiego 7, Sala Operacyjna – pokój nr 6 oraz na stronie internetowej naszego Urzędu. Zachęcamy do wspierania naszej inicjatywy oraz liczymy na Państwa aktywność i zainteresowanie. 
Załączniki
zdjęcie (jpg, 4838 KB)
zdjęcie1 (jpg, 1979 KB)
zdjęcie2 (jpg, 3520 KB)