logo


 


Od lat mławski Urząd realizuje działania promujące ekonomię społeczną, która w znacznym stopniu może przyczynić się do rozwoju gmin i powiatów. Najlepszym tego przykładem są podmioty ekonomii społecznej – aktywizujące mieszkańców, umożliwiając im powrót na rynek pracy, świadczące usługi w zawodach, które na otwartym rynku pracy nie miałyby szans rozwoju. W rozwoju ekonomii społecznej czynnik finansowy jest ważny, ale najważniejsze jest zaangażowanie społeczne na rzecz dobra wspólnego. To podmioty ekonomii społecznej pozwalają się swoim członkom aktywizować, rozwijać, umożliwiają rozwój reintegracji społecznej.
Ekonomia społeczna swoje działania koncentruje na osobach zagrożonych wykluczeniem społecznym tj. długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, uzależnionych i izolowanych. Procesem reintegracji społecznej i zawodowej zajmują się podmioty ekonomii społecznej, które spełniają misję społeczną, przedkładaną nad zysk.
Podmiotem ekonomii społecznej jest m. in. spółdzielnia socjalna, której przedmiotem działalności jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków w celach społecznej i zawodowej reintegracji jej członków. Spółdzielnia może też prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków oraz ich środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną. Może być założona przez osoby należące do grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz przez osoby prawne – organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, kościelne osoby prawne.
Nasz Urząd podjął szereg działań zmierzających do powstania spółdzielni socjalnych osób fizycznych na terenie powiatu mławskiego, które zakończyły się utworzeniem 6 takich podmiotów. Kolejnym krokiem jest pojawienie się na mapie powiatu spółdzielni socjalnych osób prawnych. Aktualnie na terenie powiatu mławskiego nie funkcjonuje żadna taka spółdzielnia. Dlatego też nasze działania ukierunkowaliśmy przede wszystkim na poszerzanie wiedzy i świadomości lokalnej społeczności oraz podmiotów, które mogą utworzyć taką spółdzielnię, na przybliżeniu zagadnienia spółdzielni socjalnych osób prawnych, w których praktycznie każdy bezrobotny może znaleźć zatrudnienie.
Kontynuując ideę promowania podmiotów ekonomii społecznej w powiecie mławskim, w środę- 11 marca 2020 r.- w siedzibie Urzędu, wraz ze Starostą Mławskim, zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne dotyczące tworzenia spółdzielni socjalnych osób prawnych. Celem spotkania było omówienie możliwości, jakie daje ekonomia społeczna i jej rozwój dla naszych gmin oraz możliwości wspierania mieszkańców przez gminy w dostępie do rynku pracy poprzez tworzenie spółdzielni socjalnych zakładanych przez osoby prawne.
Uczestnikami spotkania byli wójtowie, przedstawiciele urzędów gmin oraz ośrodków pomocy społecznej z powiatu mławskiego, którzy mogli w trakcie omawianych prezentacji poznać cel i uzasadnienie dla tworzenia spółdzielni socjalnych osób prawnych. Pracownicy Urzędu Pracy zaprezentowali efekty realizacji grantu „Aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w powiecie mławskim z wykorzystaniem przykładów działań aktywizujących osoby wykluczone społecznie w Niemczech" oraz omówili opracowaną w ramach tego projektu publikację- „Modelową ścieżkę pracy z osobą zagrożoną wykluczeniem bądź też wykluczoną społecznie" oraz możliwości wsparcia finansowego tworzonych spółdzielni.
Na spotkaniu obecni byli także animatorzy z Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ciechanowie: Dorota Macioch- Kowalska, Janusz Kowalski  oraz Paweł Pyrzyński- i doradca biznesowy, który na przykładach szeroko omówił funkcjonowanie w województwie mazowieckim spółdzielni socjalnych założonych przez gminy i powiaty. Doradca MOWES wskazał wiele obszarów, w których działanie spółdzielni socjalnej osób prawnych zdaje egzamin- przynosi korzyści finansowe, odpowiada na lokalne problemy oraz odciąża gminy z realizacji niektórych trudnych do koordynacji zadań publicznych.
Wyrażamy nadzieję, że zaprezentowane na naszym spotkaniu możliwości rozwoju powiatu mławskiego, zwłaszcza w kwestiach bezpośrednio związanych z lokalną społecznością, trafiły na podatny grunt. Powiatowy Urząd Pracy w Mławie dalej inspirować będzie i wspierać nowe inicjatywy i metody aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem społecznym.