Posiadanie umiejętności, na które jest popyt, przyczynia się do zrównoważonego wzrostu, prowadzi do większej innowacyjności i poprawia konkurencyjność przedsiębiorstw. Wykwalifikowani pracownicy mają większe szanse na zatrudnienie, a także szersze możliwości pełnego zaangażowania się w życie społeczne. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia tego, by ożywienie gospodarcze oraz transformacja ekologiczna i cyfrowa były sprawiedliwe społecznie.
Ogłaszając Europejski Rok Umiejętności, stawia się kwalifikacje w centrum uwagi. Chodzi o to, by z jednej strony pomagać ludziom zdobywać odpowiednie umiejętności na wysokiej jakości stanowiskach pracy, a z drugiej przedsiębiorstwom, w szczególności małym i średnim, w radzeniu sobie z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej w UE.
Jak będzie wyglądała ta pomoc? W całej UE odbędą się wydarzenia i kampanie informacyjne. Prezentowane będą możliwości i działania w zakresie rozwoju umiejętności. Promowane będzie również łatwiejsze uznawanie kwalifikacji ponad granicami. Celem jest także łączyć organizacje i ludzi by dzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz określać, w jaki sposób inicjatywy UE i możliwości finansowania mogą pomóc.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej. Tam również można rejestrować (dodawać do mapy) wydarzenia związane z rozwojem umiejętności.
Zainspiruj się, zaangażuj i zdobądź umiejętności!