RPDZ, jako dokument planistyczny, określa priorytetowe grupy osób wymagających wsparcia w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji wojewódzkiego i lokalnych rynków pracy. Powstał przy współudziale licznych partnerów rynku pracy.
Głównym celem działań podejmowanych w 2021 roku jest wsparcie osób, które znalazły się w trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Zadania te będą finansowane zarówno z Funduszu Pracy (zadania przedstawione przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach oraz powiatowe urzędy pracy), PFRON, jak i ze środków unijnych, w tym m.in. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój oraz Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego. Obecna sytuacja wskazuje, że będzie to nadal obszar wymagający szczególnej uwagi i wsparcia – zarówno na szczeblu krajowym jak i regionalnym.
W 2021 r. nadal dużo zadań skierowanych jest do osób do 30 roku życia – głownie w ramach środków z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, ale też w ramach działań Kuratorium Oświaty czy Ochotniczych Hufców Pracy i uczelni.
Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia uzyskał pozytywną opinię samorządów powiatowych województwa śląskiego oraz Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Projekt dokumentu został również przyjęty przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy.