W efekcie ponad 1220 bezrobotnych (w tym 680 kobiet) mieszkańców województwa śląskiego uruchomiło i z powodzeniem prowadzi własną działalność gospodarczą. Najwięcej działalności otworzono w obszarach związanych z handlem, specjalistycznymi robotami budowlanymi, działalnością naukowo-edukacyjną, naprawą samochodów i pozostałą działalnością usługową. Nie brakowało także takich dziedzin jak architektura i inżynieria. Łącznie to ponad 56 proc. całej puli. Pozostała część to inne działalności. Co ciekawe, wśród nowopowstałych firm są takie, które zajmują się np. ceramiką artystyczną, ręcznym wyrobem produktów ze skór, przygotowaniem samochodów do wyścigów off-roadowych, a nawet… renowacją starych wag.
–Oprócz wsparcia merytorycznego, uczestnicy mogli liczyć na wsparcie finansowe, umożliwiające start własnego biznesu. Maksymalna wartość jednostkowej dotacji wyniosła 21 910,32 złotych – podkreśla Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Ocenia on, że realizacja projektu znacznie pobudziła aktywność zawodową mieszkańców województwa. –To także kolejny dowód na wysoki stopień przedsiębiorczości wśród mieszkańców, którzy z pomocą środków unijnych nie boją się podejmować własnych inicjatyw – uważa Grzegorz Sikorski.
Jak przyznał wicedyrektor WUP w Katowicach Tomasz Górski, genezą projektu była sytuacja na rynku pracy. –W całym przedsięwzięciu równie ważnym czynnikiem co dotacja, było wsparcie zapewniające uczestnikom bezpieczeństwo w początkowym okresie prowadzenia działalności – zaznaczył.
To właśnie na kwestie związane z doradztwem zwracali uwagę obecni podczas konferencji uczestnicy projektu. Według nich odbyte szkolenia były szczególnie cenne z perspektywy skuteczności prowadzonych inicjatyw. Te z kolei, jak wynikało z relacji, były efektem pasji i zainteresowań. –W pewnym momencie przyszedł czas aby pasjom towarzyszyło także zarabianie pieniędzy – mówili.
Dotacje były przyznawane odrębnie w odniesieniu do obszaru (powiatu) nadzorowanego przez każdego z 30. partnerów projektu. Całość przeznaczona na jego obsługę, uwzględniająca oprócz dotacji m.in. koszty rekrutacji, doradztwa i szkoleń uczestników, wyniosła wraz z wkładem własnym partnerów prawie 35 milionów złotych.
Patronat nad wydarzeniem objęli Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej oraz Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego.