Każdego roku do 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową w innym państwie członkowskim. Pracownicy sezonowi zatrudnieni za granicą mają dostęp do szerokiego zestawu praw, ale biorąc pod uwagę tymczasowy charakter ich pracy, są bardziej narażeni na niepewne warunki życia i pracy. Pandemia Covid-19 pogorszyła warunki pracowników sezonowych i naraziła ich na zwiększone ryzyko dla zdrowia. Aby podnieść świadomość pracowników i zatrudniających ich pracodawców na temat istniejących praw, obowiązków oraz usług doradczych Europejski Urząd ds. Pracy we współpracy z Komisją Europejską, państwami członkowskimi oraz sieciami unijnymi działającymi w obszarze swobodnego przepływu pracowników oraz partnerami społecznymi rozpoczął kampanię informacyjną nt. pracy sezonowej w UE.
Aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców na temat istniejących praw, obowiązków i usług doradczych, Europejski Urząd ds. Pracy we współpracy z Komisją Europejską, państwami członkowskimi, sieciami unijnymi działającymi w zakresie swobodnego przepływu pracowników oraz partnerami społecznymi rozpoczął kampanię informacyjną nt. pracy sezonowej w UE.
Polska zaangażowała się w kampanię, ponieważ odpowiada ona na wzywania wielu polskich pracowników, którzy podejmują pracę sezonową w innych państwach członkowskich UE.
Polska kampania skierowana jest do pracowników sezonowych zatrudnionych w UE głównie w branży rolno – spożywczej oraz w miarę możliwości do innych branż charakteryzujących się sezonowością podejmowania pracy za granicą
„Pracownicy sezonowi stanowią trzon podstawowych sektorów naszej gospodarki, a my
z przyjemnością wypełniamy naszą misję, wspierając ich" - powiedział Cosmin Boiangiu, dyrektor wykonawczy Europejskiego Urzędu ds. Pracy.
Państwa członkowskie UE i partnerzy społeczni wiedzą, że mogą liczyć na Europejski Urząd ds. Pracy jeśli chodzi o podnoszenie świadomości w zakresie praw i obowiązków oraz wspieranie egzekwowania przepisów unijnych i krajowych. Uczciwe zatrudnienie nie kończy się po sezonie".
W ramach kampanii polska sieć EURES uruchomiła od 19 lipca 2021 r. działania skierowane do osób zainteresowanych pracą sezonową takie jak przykładowo: spotkania informacyjne, warsztaty, prelekcje, webinaria on-line, publikacje na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Działania te będą polegały na przekazywaniu przydatnych informacji na temat warunków pracy i zabezpieczenia społecznego oraz promocji usług sieci EURES, w tym poszukiwania bezpiecznej pracy za granicą w państwach członkowskich UE – praktyczne informacje skierowane do pracowników sezonowych oraz aktualne informacje na temat wydarzeń, które odbywać się będą w ramach kampanii w Polsce.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://eures.praca.gov.pl gdzie będą publikowane różnego rodzaju informacje w ramach kampanii, w tym informacje
o wydarzeniach realizowanych przez urzędy pracy i Ochotnicze Hufce Pracy na terenie kraju. Kampania informacyjna sieci EURES potrwa do końca października 2021 r.
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach aktywnie włączył się w prowadzoną kampanię i przygotował materiały dotyczące pracy sezonowej w Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Holandii oraz we Włoszech, są to kraje w których Polacy najczęściej podejmują prace sezonową. Zachęcamy do zapoznania się z warunkami pracy sezonowej :
- ulotka praca sezonowa Belgia,
- ulotka praca sezonowa Francja,
- ulotka praca sezonowa Hiszpania,
- ulotka praca sezonowa Niemcy,
- ulotka praca sezonowa Holandia,
- ulotka praca sezonowa Włochy.