W okresie od 1 października 2023 do 30 września 2026 r. jest realizowany projekt własny Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach pn. „Wsparcie PSZ w świadczeniu usług w ramach partnerstwa transgranicznego EURES–T" w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 dla Priorytetu: FESL.05.00-Fundusze Europejskie dla rynku pracy, Działania: FESL.05.09-EURES-T Beskydy.
Cel projektu:
Instytucjonalne wsparcie urzędów pracy, które umożliwi realizację m.in. takich działań jak wsparcie polskich bezrobotnych i poszukujących pracy oraz polskich pracodawców w korzystaniu z mobilności na rynku pracy w obszarach transgranicznych (przygranicznych).
Celem szczegółowym jest wsparcie instytucji poprzez:
- zaopatrzenie pracowników PUP i WUP oraz innych uprawnionych instytucji EURES-T Beskydy w wiedzę oraz kompetencje, które umożliwią świadczenie dobrej jakości usług dla polskich bezrobotnych i poszukujących pracy oraz polskich pracodawców z terenów przygranicznych objętych działaniem Partnerstwa EURES-T Beskydy;
- zaopatrzenie PUP i WUP oraz innych uprawnionych instytucji EURES-T Beskydy w narzędzia i zasoby, które będą stanowić wsparcie w realizacji usług dla polskich bezrobotnych oraz poszukujących pracy i polskich pracodawców z terenów przygranicznych objętych działaniem Partnerstwa EURES-T Beskydy;
- wsparcie PUP, WUP oraz innych uprawnionych instytucji EURES-T Beskydy w realizacji działań ukierunkowanych na współpracę przygraniczną w ramach Partnerstwa Transgranicznego EURES-T Beskydy.
Grupa docelowa:
Grupę docelową stanowią pracownicy Publicznych Służb Zatrudnienia (tj. Powiatowych Urzędów Pracy i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach) oraz pracownicy innych uprawnionych instytucji Partnerstwa Transgranicznego EURES-T Beskydy tj. OHP i instytucje dialogu społecznego (związki pracodawców i związki zawodowe), w tym pracownicy ww. instytucji realizujący usługi dla polskich bezrobotnych oraz poszukujących pracy i polskich pracodawców z terenów przygranicznych objętych działaniem Partnerstwa Transgranicznego EURES-T Beskydy. Wsparcie będzie obejmować pracowników instytucji i podmiotów z obszaru woj. śląskiego.
Zasadnicze działania:
W ramach projektu planuje się przeprowadzenie następujących działań:
- szkolenia pracowników zaangażowanych w realizację usług EURES;
- wzmocnienie współpracy między pracownikami realizującymi EURES-T z woj. Śląskiego oraz kadrą zarządzającą (teambuliding);
- organizacja i przeprowadzenie wizyt studyjnych w urzędach pracy i innych podmiotach na terenie partnerstwa;
- Wizyty studyjne „Dobre Praktyki" w wybranych partnerstwach transgranicznych funkcjonujących w państwach członkowskich UE;
- kampania informacyjno-promocyjna EURES-T Beskydy ;
- organizacja transgranicznych targów pracy w formie on-line;
-Udział członków partnerstwa w wydarzeniach organizowanych na terenie działania partnerstwa w celu upowszechniania informacji o partnerstwie EURES-T Beskydy.
Planowane efekty:
Zakładane efekty realizowanego projektu to uzyskanie/podniesienie kwalifikacji/kompetencji min. 31 osób (pracowników EURES oraz kadry zarządzającej zaangażowanej w EURES instytucji tj. PUP, WUP K-ce, w tym Filii w Bielsku- Białej, ŚWK OHP i OPZZ Województwa Śląskiego oraz IRMiŚP wchodzących w skład Partnerstwa EURES-T Beskydy), wzmocnienie współpracy instytucji w ramach partnerstwa oraz promocja EURES-T Beskydy.
Więcej informacji dotyczących przedmiotowego projektu można uzyskać wysyłając e maila na eures-projekt@wup-katowice.pl lub telefonując pod numer 33 8136 970.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Całkowita wartość projektu – 2 642 798.90 PLN , w tym dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie 2 246 379.06 PLN.